Levandule, nejen bylina a voňavá rostlina! Podívej se, co se z ní dá vytvořit

28. august 2014 at 18:10 | Tereza |  Tipy
http://data1.whicdn.com/images/65339949/large.jpg
Vsadím se, že levanduli zná opravdu každý! Já si jí vždy představovala jen jako nádhernou, voňavou a léčivou bylinku. Podívejte se sspolečně semnou na tyto věci a tipy, které se dají z levandule vytvořit!

Levandulové obklady
2 polévkové lžíce sušených květů nebo dvojnásobné množství sušené kvetoucí natě spaříme půl litrem vody a necháme 10 minut odstát. Do odvaru namáčíme ručník nebo plátýnko, které přikládáme na ekzémy, vyrážky, kožní plísně a špatně se hojící rány.

Levandulová voňavka
Hrst čerstvých levandulových květů zalijeme 100g lihu a za občasného protřepání necháme týden luhovat. Pak přecedíme, nalijeme do malých skleniček a dobře uzavřeme.

Levandulový olej
250 g sušených květů dejte do láhve, zalijte litrem kvalitního olivového oleje, pak dobře uzavřete a dejte na teplé místo macerovat. Po 14 dnech přeceďte. Olej skladujte na tmavém, chladném místě. Používejte jako antiseptikum při hojení zanícených ran a vředů a také na ošetření popálené kůže.


Levandulová koupel
5 hrstí kvetoucí levandulové natě spaříme 5 litry vody a necháme 20 minut louhovat. Pak přecedíme a vlijeme do koupele, při teplotě do 37 stupňů. :o) Tato koupel zbavuje stresu, ulevuje při podrážděnosti, léčí kožní plísně a omlazuje pokožku.

Levandulový čaj

Připraví se snadno, stačí 1-2 lžičky sušených levandulových květů, které se zalijí horkou vodou.

Levandulové polštářky

Plátěné pytlíčky, které koupíme nebo si ušijeme, naplníme sušenými květy levandule, ke které můžeme přidat také sušenou meduňkou či mateřídouškou a poté je zašijeme. Takový polštářek si na noc dáváme vedle hlavy, bude nám tak pomáhat usnout a navodí klidný spánek. čas od času polštářek promneme v rukou, aby se vůně uvolnila.

TIP:
Sušené levandule v šatníku odpuzují moly, v prádelníku zase krásně provoní prádlo.

xoxo,
Tereza

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama
© Tereza / fixovka.blog / 2013-2014
New Yorker

|Při přistihnutí kopírování či přivlastňování mých textů či fotek budeš náhlášen adminovi blog.cz |