Anorexie, Bulimie, Sebepoškozování

14. december 2013 at 20:12 | Terie |  Zdraví
Každý člověk se už setkal s nemoci jako je anorexie, bulimie a sebepoškozování. Jsou to psychické problémy, které se vyskytují u žen i mužů různého věku a možná vás zajímá, co jsou vlastně tyto nemoci zač.


Mentální anorexie je nemoc, která spočívá v poruše přijímání potravy s výrazným pozadím v psychice, u dospívajících a žen v přechodu navíc v hormonálních změnách. Postihuje především ženské pohlaví, muže taktéž, ty však minimálně. Udává se, že jí trpí asi 3% populace, ale tento údaj je zkreslený, protože zahrnuje lékařsky evidované případy.
Mentální, tj. psychická anorexie je nemocí lidí, kteří chtějí být štíhlí i za cenu sebepoškození, zejména dospívající dívky, až může vyústit smrtí vyhladověním.
Rozvoj onemocnění je individuální. Odmítání potravy, jako základní životní potřeby, se vymyká kontrole, až končí vychrtlostí, paradoxně spojené s vysokou tělesnou aktivitou, a poté metabolickým rozvratem. Vyžaduje hospitalizaci v nemocničním zařízení a zavedení umělé výživy. Následuje dlouholetá léčba spořívající v kontrole přijímání stravy za asistence lékařů specialistů.
Při anorexii bývá výrazně snížená sexuální aktivita, u dívek mizí mentruační krvácení. Může při ní dojít k celkovému rozvrácení hormonální rovnováhy. Postupně chřadnou všechny tkáně v organismu, atrofují především svaly. Projevuje se i na kvalitě vlasů, nehtů, kůže. Změny v těle ovlivňují složení krve a složení krve naopak působí na fyzickou a psychickou stránku. Dostavují se depresivní, neurotické a hysterické stavy, anorektici se izolují a demonstrativně popírají život ve své podstatě
Léčba mentální anorexie je obtížná. Je nutné dbát na její prevenci, která spočívá v pravidelném přísunu pestré stravy, v dostatečném pohybu, vytvořením laskavého přístupu sám k sobě. Zakořenění správných stravovacích návyků je třeba vytvářet od útlého dětství. A hlavně - nepodléhat klamavým reklamám, že jen štíhlý člověk je krásný, že hodnota jedince spočívá pouze v jeho vzhledu.
Mentální bulimie je závažná psychická porucha, která se řadí mezi takzvané poruchy příjmu potravy. Ty jsou charakteristické hlavně využíváním jídla k řešení emocionálních problémů. Pokud se člověk, který takovouto poruchou trpí, dostane do stavu úzkosti, nadměrného stresu nebo jiné obtížné situace, pokouší se ulevit svým pocitům pomocí jídla. Zvracení už je potom pro bulimiky jako droga a úleva. I když si říkají, že už to nikdy neudělají, že už se nebudou přejídat a v zápětí zvracet. Nejde to, jejich tělo už je zvyklé zvracet vše, co přijme.
Ačkoli jsou bulimie a anorexie dvě samostatné jednotky, může se bulimie se zvracením vyskytnout také při anorexii. A také jako anorexie je i bulimie psychickou poruchou, kdy se nemocní ve zvýšené míře zabývají svou hmotností a tvarem těla a často se krutě odsuzují a trestají za povšimnuté nedokonalosti.
Porucha se obvykle projevuje po sérii neúspěšných pokusů o diety a cyklus neustálého přejídání se s následujícím zvracením může vést ke vzniku posedlosti s rozvojem závislosti.
Bulimie se vyskytuje nejčastěji u žen do 30 let věku. Výskyt nemoci v poslední době poměrně stoupá. Postižení jedinci jsou velmi ambiciózní, obvykle pocházejí z rozvrácených rodin.
Sebepoškozování je také psychická porucha, sice se netíká příjmu potravy, ale podle mě k anorexii a bulimii i sebepoškozování tak nějak patří. V sebepoškozování jde o jednání vyvolávající úmyslně tělesné poškození sebe sama.
Tělesná bolest odvádí pozornost od psychických trápení, poranění "zabaví". Příčiny jsou rozličné, k sebepoškozování může vést i nuda. Typické je řezání na rukou.
Každý třetí člověk už se někdy zkusil sebe poškodit. Lidé si na sobě vylívají zlost, kvůli problémům, nenaplněné lásce, nedůvěry v sami sebe, hysterie atd.
Sebepoškozovaní se nedá srovnávat se sebevraždou, protože sebevrazi chtějí ukončit svůj život, zatím co lidé, kteří se poškozují si jenom ulevují, ale někdy se to buhužel vymkne kontrole-
Se sebepoškozováním se dá přestat lehčeji než s anorexií a bulimií, ale občas po něm zůstávají jizvy. Jak na rukách tak i na psychice.
Doufám, že ani jedna z Vás těmito chorobami netrpí. Pokud ano tak prosím zkuste přestat, ale vím, že je to těžké. Jestli budete potřebovat pomoc, vypsat se...tak mi napište. Ráda Vám pomůžu. A hlavně se netrapte a neubližujte si.
(zdroj eastcoastshine.blog.cz)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Nikki Nikki | Email | Web | 31. december 2014 at 13:03 | React

Ahoj:) Napsala by jsi mi prosím na e.mail?:)
Potřebovala bych se vypsat, jestli ti to nevadí:)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama
© Tereza / fixovka.blog / 2013-2014
New Yorker

|Při přistihnutí kopírování či přivlastňování mých textů či fotek budeš náhlášen adminovi blog.cz |